Obecný úrad Prusy
Prusy 111
957 03 Bánovce na Bebravou
IČO: 00311006
Nová vykurovacia sezóna prináša so sebou isté riziká a povinnosti. Pre zvýšenie bezpečnosti občanov sa prosím riaďte nižšie uvedenými pokynmi.
Vážení občania,
vykurovacie obdobie, tak ako po iné roky, aj teraz kladie zvýšené požiadavky na požiarnu bezpečnosť pri prevádzkovaní tepelných spotrebičov a komínov. Tieto požiadavky sú vždy uvedené v návodoch na použitie jednotlivých spotrebičov, požiadavky na bezpečnú prevádzku komínov sú uvedené vo vyhláške MV SR č. 401/2007 Z.z. Táto vyhláška však rieši aj požiarnu bezpečnosť palivových spotrebičov v tých prípadoch, keď chýbajú príslušné ustanovenia v návode na použitie alebo keď tento návod chýba celý.
Vyhláška stanovuje požiadavky na požiarnu bezpečnosť pri inštalácii a používaní tepelných spotrebičov na tuhé, kvapalné i plynné palivo, elektrotepelných spotrebičov a zariadení ústredného vykurovania, ďalej technické podmienky výstavby dymovodov a komínov a požiadavky na kontroly, čistenie a preskúšanie komínov. Pretože práve vykonávanie pravidelných kontrol a čistení komínov sú najfrekventovanejšou požiadavkou, dovoľujeme si Vás s ňou opätovne podrobnejšie oboznámiť.
Počas celej prevádzky komína je potrebné vykonávať pravidelne jeho kontrolu a čistenie. Lehoty sú závislé od menovitého tepelného výkonu spotrebiča, ktorý je na tento komín pripojený a od druhu paliva.
Komín sa musí počas prevádzky čistiť a kontrolovať najmenej v týchto lehotách:
a) ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom do 50 kW (kilowattov), raz za
1. štyri mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá,
2. šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín bez vložky,
3. dvanásť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá a ak ide o komín s vložkou,
b) ak sú na komínové teleso pripojené spotrebiče s celkovým tepelným výkonom nad 50 kW (kilowattov), raz za
1. dva mesiace, ak sú do komína pripojené spotrebiče na tuhé palivá alebo spotrebiče na kvapalné palivá,
2. šesť mesiacov, ak sú do komína pripojené spotrebiče na plynné palivá.
Čistenie a kontrolu komínov môže vykonávať osoba, ktorá má vyhovujúce nástroje, prístroje a zariadenia. Napriek tomu, že vyhláška nepovažuje za potrebné, aby tieto úkony vykonávali kominári, odporúčame všetkým aspoň raz za rok vykonanie čistenia a kontroly komína zveriť do rúk kominárom. Preskúšanie komína však musí vykonať vždy len kominár.
Ten, kto vykoná čistenie, kontrolu a preskúšanie komína je povinný vydať majiteľovi alebo prevádzkovateľovi komína potvrdenie o vykonaní kontroly a čistení komína po ich ukončení alebo musí urobiť zápis do denníka čistenia a kontroly komína s dátumom vykonania kontroly alebo čistenia komína spolu s menom a priezviskom osoby, ktorá kontrolu a čistenie vykonala. Majiteľ je povinný potvrdenie o kontrole a čistení komína na požiadanie predložiť obci (kontrolným skupinám vykonávajúcim preventívne požiarne kontroly) alebo orgánu vykonávajúcemu štátny požiarny dozor.
V prípadoch, keď už nie je možné komín od usadených sadzí vyčistiť obvyklým spôsobom, vykonáva sa jeho vypaľovanie. Vypaľovanie komínov môže vykonať len kominár a to vždy za pomoci najmenej jednej ďalšej osoby a toto vypaľovanie musí majiteľ komína oznámiť obci.
Plagát_vykurovacie_obdobie
Po | Ut | St | Št | Pia | So | Ne |
---|---|---|---|---|---|---|
29 | 30 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18
1
|
19 |
20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 |
Meniny má Lukáš